(Video) S-au împlinit 380 de ani de când moaștele Sfintei Parascheva au ajuns în Moldova

În zilele de 12 şi 13 iunie 2021, ȋn Arhiepiscopia Iaşilor se aniversează 380 de ani de la aducerea moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva de la Constantinopol la Iaşi.

Sfintele odoare au reprezentat un dar al Patriarhiei Ecumenice pentru domnitorul Moldovei, Vasile Lupu, fiind aşezate cu multă cinste în frumoasa biserică, atunci zidită, a Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi”.

Cu acest prilej, la Catedrala Mitropolitană din Iaşi şi la Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” se vor săvârşi slujba de Priveghere.

În ziua de 12 iunie, în Sala Gotică a Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” a avut loc un simpozion şi a fost organizată o expoziție de cărți, icoane şi veşminte ale Sfintei Cuvioase Parascheva.

Expoziția a fost realizată de Biblioteca „Dumitru Stăniloae”, Catedrala Mitropolitană şi Centrul Resurrectio.

Expoziția va fi deschisă publicului timp de o săptămȃnă.