(Video) Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași și-a serbat hramul

Ctitorie a domnitorului Vasile Lupu, Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași și-a serbat hramul marți, 30 ianuarie. Cu acest prilej, sute de credincioși au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, ce a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură rostit după citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte a vorbit despre virtuțile celor trei mari dascăli ai lumii, prăznuiți astăzi. Click aici pentru pentru a vizualiza predica integral.

Mulțumind celor care au luat parte la această mare sărbătoare, starețul renumitei mănăstiri ieșene, arhim. Nichifor Horia a vorbit despre virtuțile pe care le-au avut în comun Sfinții Trei Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur.

La finalul slujbei, credincioșii prezenți au primit binecuvântarea ierarhului.