(Video) 380 de ani de la sfințirea bisericii Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași

S-au împlinit astăzi 380 de ani de la sfințirea bisericii Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași. Momentul a fost marcat prin Sfânta Liturghie urmată de slujba parastasului pentru ctitorii acestui sfânt lăcaș. Slujbele au fost săvârșite de către Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, care a adresat și un cuvânt de folos duhovnicesc celor prezenți.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Arhimandrit Nichifor Horia, Starețul Mănăstirii Sfinții Trei Ierarhi din Iași și Exarh al Mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor a subliniat importanța evenimentului derulat în urmă cu 380 de ani.

Biserica Mănăstirii Sfinții Trei Ierarhi din Iași a fost sfințită de Sfântul Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei la 6 mai 1639 în vremea domniei lui Vasile Lupu.

Articol preluat de pe doxologia.ro.