Moaștele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

Moaștele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare (maxilarul inferior – mandibula) au fost dăruite, în anul 1650, Domnitorului Vasile Lupu (1634-1653) de către Patriarhul Macarie al Antiohiei, care a vizitat Ţările Române în perioada 1650-1660.

În anul 1765, au fost aşezate într-o cutie nouă, primită în dar de stareţul Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi”, Neofit Ieromonahul.

În anul 1975, au fost confiscate de autorităţile timpului. În anul 2000, Ministerul Culturii a restituit cutia cu sfintele moaşte, prin intermediul Patriarhiei Române şi a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

La 30 ianuarie 2001, au fost aduse de către Î.P.S. Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în procesiune de la Catedrala Mitropolitană în biserica Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi” din Iaşi şi, împreună cu un veşmânt al Sfintei Cuvioase Parascheva, au fost depuse spre venerare în acest loc, unde au stat timp de 248 de ani şi moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva.