Mesajul Arhim. Nichifor Horia, Starețul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași cu privire la Referendumul din 6-7 octombrie 2018

În aceste zile, suntem chemați să conștientizăm valoarea și importanța familiei creștine pentru societatea noastră și, de aceea, vă adresăm îndemnul de a ne prezenta, pe 6-7 octombrie a.c., la Referendumul pentru modificarea articolului 48, alineatul 1, din Constituție, de a ne mărturisi credința și a ne apăra valorile creștine, spunând „DA” Familiei, așa cum a fost creată de Dumnezeu.

Familia este cea mai veche și sfântă instituție pe care o cunoaște omenirea. În Cartea Facerii, se precizează faptul că „a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: Creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l supuneți” (Facerea 1, 26-28).

Dintru început, bărbatul și femeia au fost creați spre comuniune de viață și dragoste. În Biserica Ortodoxă, Căsătoria este o Taină și nu un contract social sau un acord între parteneri. Taina Căsătoriei este o realitate divino-umană și de aceea numai în familie, copilul poate să aibă o identitate, un viitor și o educație.

Formularea propusă pentru Art. 48 pct. 1 din Constituția României respectă familia așa cum a creat-o Dumnezeu și oferă șansa apărării viitorului copiilor noștri și a familiilor noastre: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.” Se înlocuiește astfel formularea echivocă „între soți” cu precizarea „între un bărbat și o femeie”.

Arhim. Nichifor Horia, Starețul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași, împreună cu obștea