Protosinghelul Elisei Nedescu

Protosinghelul Elisei Nedescu este starețul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași și asistent universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din cadrul UAIC.

Părintele protosinghel Elisei Nedescu s-a născut pe 16 februarie 1989, la Arad. A absolvit Seminarul Teologic Ortodox din municipiu și apoi Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad. După finalizarea unui masterat în Teologie Practică, este admis în 2018 la doctorat în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, la disciplina „Istoria Bisericii Ortodoxe Române”. A intrat în monahism în ianuarie 2016 la Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” Iași. A fost tuns în monahism la data de 8 august 2017 de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, avându-l ca naș pe  Preasfințitul Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, pe atunci stareț al Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași. A fost hirotonit diacon în  februarie 2018 și hirotonit ieromonah pe 30 ianuarie 2019, la hramul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” Iași. În vederea pregătirii pentru tunderea în monahism, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și la recomandarea Preasfințitului Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, pe atunci stareț al Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași, a fost trimis timp de patru luni la Mănăstirea Simonos Petras din Sfântul Munte Athos.

Mai multe pe Doxologia.ro